Голованівська районна рада
Герб Голованівського району

ГОЛОВАНІВСЬКА
РАЙОННА РАДА

Голованівськ, вул.Соборна, 48
тел. (05252) 2-19-84
E-mail: holovanivsk_rada@ukr.net

Про пенітенціарну пробацію

     В  2018 році Міністерстві Юстиції України  був підписаний Наказ  від 03.04.2018 року № 974\467\609\280 «Про затвердження Порядку взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання в виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк». Відповідно, було розпочато активне впровадження пенітенціарної пробації.  Ця робота триватиме й у поточному році.

      Враховуючи вищезазначене та актуальність порушеного питання для досягнення мети – реформа пенітенціарної системи та пробації – забеспечення безпеки суспільства шляхом попередження вчинення особами, які перебувають у конфлікті з законом, повторних злочинів, необхідно забезпечити широке інформування суспільства про переваги пробації.

      Слід наголосити, що, по-перше, пробація — це не покарання, яке застосовується замість позбавлення волі, а система. Вона передбачає в т. ч. і покарання, альтернативне позбавленню волі, але головна її суть у тому, що вона включає ще й інші елементи, про які ми будемо говорити далі. По-друге, головною метою пробації є безпека суспільства. Пробація не означає можливість правопорушнику уникнути покарання. Це просто більш перспективна і логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини із суспільства.

     Важливо, що в результаті пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім’ю. Крім того, ця система більш економна порівняно з витратами на забезпечення тюремного ув’язнення.

Тобто з усіх сторін — як з економічної, так і з соціальної система пробації більш прогресивна. Але за умови, що вона працює на повну силу та використовує всі останні досягнення.

     Найбільш розповсюджена серед українців відповідь на питання, що варто робити з правопорушниками — посадити у в'язницю. Але якщо обговорювати не про порушення, а про особу, яка його вчинила, і обставини, які спонукали її до цього, то люди зазвичай починають замислюватися, і відповідь про ув’язнення вже не здається їм такою однозначною.

      Втім, громада може сказати: якщо він вчинив правопорушення, шкоду, то чому ми повинні ним займатися? Ось тут дуже важливим є розуміння, що займатися порушником буде не громада, а система пробації, яка має методики та свої інструменти, щоб запобігти повторному правопорушенню. Але якщо пробація звертається до громади з якимось питанням, то остання має допомогти. Хтось може надати таку допомогу на своїй посаді, хтось, якщо працює у державному секторі — шляхом надання послуг з боку організації. Потужним інструментом є приватне шефство та приватне партнерство, яке ми бачимо в інших країнах. Громади мають бути зацікавлені у тому, щоб їх член, співмешканець не вчинив правопорушення. Простіше за все ув’язнити. Та чи повернеться така людина з в’язниці більш чемною й більш слухняною? Ні. Проте вона повернеться. Тож, мабуть, краще спробувати мотивувати її до змін, ніж сподіватися на щось примарне.

    Деякі роз’яснення до поняття пенітенціарної пробації:

1) соціальна адаптація - процес засвоєння звільненими особами соціального досвіду з метою повернення їх до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві;

2) соціальний патронаж - допомога звільненим особам шляхом здійснення комплексу правових, економічних, організаційних, психологічних, соціальних та інших заходів, зокрема надання послуг, спрямованих на їх соціальну адаптацію;

3) суб'єкти соціального патронажу - центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, об'єднання громадян, а також фізичні особи, які здійснюють соціальний патронаж.

 Установа виконання покарань (слідчий ізолятор)  до закінчення призначеного строку покарання  здійснює моніторинг проблемних питань засуджених, які готуються до звільнення, та їхніх можливих потреб після звільнення.

Моніторинг здійснюється шляхом проведення бесіди із засудженим, під час якої з’ясовуються:

-          наміри засудженого щодо його місця проживання після звільнення;

-          наявність документа, що посвідчує особу, та потреба у його отриманні (відновленні);

-          наявність визначеного місця працевлаштування;

-          потреба у влаштуванні (обслуговуванні) до спеціалізованої установи для звільнених осіб;

-          потреба у здійсненні соціального супроводу, влаштуванні до центру соціально-психологічної допомоги, центру ресоціалізації наркозалежної молоді (стосовно осіб, які пройшли курс лікування від наркотичної залежності);

-          необхідність госпіталізації до закладів охорони здоров’я;

-          потреба в наданні безоплатної вторинної правової допомоги;

      -    інші проблемні питання.

При підготовці до звільнення та вирішенні проблемних питань засуджених, які готуються до звільнення, установа виконання покарань (слідчий ізолятор):

співпрацює із уповноваженим органом з питань пробації за територіальним місцем розташування обраного засудженим місця проживання;

проводить із засудженими, які готуються до звільнення, роз’яснювальну роботу щодо положень Законів України «Про зайнятість населення» та «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк», порядку отримання допомоги в трудовому і побутовому влаштуванні, порядку реєстрації за обраним ним місцем проживання у виконавчому органі сільської, селищної або міської ради.

         Стосовно осіб, які раніше відбували покарання у виді позбавлення волі  дільничний офіцер поліції вживає заходів щодо роз’яснення таким особам вимог законодавства з питань постановлення на облік, реєстрації за обраним місцем проживання, працевлаштування та дотримання загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві.

 Заклади охорони здоров’я забезпечують надання необхідної лікувально-профілактичної допомоги особам, звільненим з установ виконання покарань, хворим на туберкульоз, в разі необхідності сприяє  в госпіталізації.

                 Особа, звільнена  з місць позбавлення волі, охоплена заходами соціального патронажу буде відчувати свою значимість  в суспільстві, небайдужість до його існування, освідомлення своєї вини перед іншими та потребу в її  спокутуванні,  доведенні  правослухняною поведінкою.

 

Вікторія Ігнатенко,

Голованівський районний сектор

Філії Державної установи «Центр пробації»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Записей не найдено.